Bojím se. Myslím, že si v rámci diskuze o sobě počtu nepříliš lichotivá slůvka. Ale přesto to risknu. Tak do toho.
Ano. Každý rok oslavuji Santa Clause, stejně jako moje mladší sestra, moje neteřinka i synoveček. Nám všem totiž nosí dárky. Většinou spíš menší, drobnosti, ale nosí. Každý rok se na něj těšíme.
Bývá vysoký, má dlouhé bílé vousy. Navíc nikdy nezapomene vzít s sebou i své pomocníky. Zkrátka zima bez Santa Clause není pro mě tou správnou zimou. A to jsem prosím již dávno odrostl kalhotám na kšandy a nezvoním na zvonky sousedům s partou výrostků jen abychom se báječně pobavili. No, upřímně, někdy ano, ale víte, jak je to s tím zvykem a železnou košilí, že?
Složité, složité…
Ale zpět k českým tradicím. Ono je to totiž s tím Santou, Ježíškem a těmi ostatními trochu těžší, než se zdá.
Ten Santa, v Česku zhusta přejmenován na Satan, snad údajně vznikl na základě pověsti o Saint Nicholasovi, a tedy? Ano, svatém Mikuláši. Proto si troufnu tvrdit, že nejen já, ale valná většina Čechů má Santu takříkajíc pod kůží. Stejně jako čerta a anděla, kteří s ním tvoří nerozlučnou trojku rozdávající každoročně tuny uhlí, oříšků, čokolád…
Byla to asi jen souhra náhod a nevypočitatelných kol dějin, že u nás se Mikuláš zabydlel dle kalendáře na začátku prosince, zatímco státy na západ od nás si ho spojili až s oslavou narození Ježíše, slunovratu a dalších svátků spojených s koncem roku.
Koho slavíš?
A tak mi občas přijdou zvolání typu „Pryč se Santou, Ježíšek na Hrad“ jako příliš unáhlená. Santa Claus v podobě svatého Mikuláše do Čech a na Moravu patří. Zřejmě ale ne k Vánocům.
Já si svého Santu/Mikuláše oslavím každoročně začátkem prosince a Ježíšek mi donese dárky pěkně pod vánoční stromeček o pár týdnů později. A že se nám obchodníci snaží „podstrčit“ Santu na Vánoce? Nedivte se, je mnohem fotogeničtější než Ježíšek.
Ale je to přece jen na nás, co nebo koho budeme slavit a oslavovat. Tak hezké svátky vám všem!